des 11, 2015 | A/S Sevilla, Cape Town, Flk N, Kokerier/Floating factories, New-Sevilla, Sevilla Whaling Co. Ltd, Stuttgart
Kokeri nummer sju i en serie på 10.
Flk «New-Sevilla».
1900 Bygget som SS «Runic».
1930 Solgt til Sevilla Whaling Co. Ltd (A/S Sevilla, Tønsberg), London.
1931 I opplag.
1932 For å kvitte seg med en konkurrent i Antarktis kjøpte Salvesen flertallet av aksjene i Sevilla Whaling Co. Ltd. Skipet erstattet Flk «Saragossa» som brant og sank dette året.
1937 Torpedert av tysk ubåt «U-138» 20. september. To av et mannskap på 284 omkom.
Bibliothek für Zeitgeschichte, Stuttgart
jan 19, 2014 | Antarctic, Antarctic (II), Bjørndal, Cape Town, Flk A, Pelagos
Dette bildet, tatt av Roald Bjørndal i tørrdokk i Cape Town, viser skadene på ror og propell etter at Antarctic (II) ble fryst inne i isen og måtte forsøke å bryte seg ut. Kapteinen manglet erfaring i isen og under en litt for voldsom bakking for å ta fart forover så smalt akterenden til Antarctic inn i isen og ødela roret. Propellen smallt inn i det bøyde roret og mistet ett blad og bøyde de andre. Roret løsnet omsider helt og sank til bunnen av Sørishavet. Det faktum at Antarctic hadde bare én propell gjorde at Antractic satt hjelpeløst fast.
I mellomtiden lå Pelagos slik til at de kunne komme til unnsetning, men å hjelpe Antarctic betydde å utsette skipet og mannskapet for reell fare. De kunne lide samme skjebne som Antarctic og kapteinen lot det derfor være opp til mannskapet å bestemme om de skulle gå inn for å forsøke å få henne løs. Ingen stemmte imot, og det lyktes å taue Antarctic til sikkerhet. Slepet var på 3000 sjømil, helt til Cape Town, for reparasjoner. Denne redningsaksjonen har blitt stående som et lysende eksempel på utmerket sjømannskap.
År:1946
Foto: Roald Bjørndal
jun 7, 2012 | Cape Town, Davidsen, Falk, Hvb F, Reparasjoner, Ørnen
Hvalbåten Falk i tørrdokk i Cape Town, Sørafrika.
Fotograf: Erling Werner Davidsen
År: 1948
Klikk på bildet for større versjon.
mai 22, 2012 | Cape Town, Flk W, Nederlandsche Maatschappij voor de Walvischvaart, S.N.
Flk Willem Barendsz i Cape Town.
År: 195x
Fra S.N. personlige arkiv.
Bruksrettigheter.
Trykk på bildet for større versjon.

feb 25, 2012 | Cape Town, Flk N, Globus, Huseby, Kokerier/Floating factories, Melsom & Melsom, Norhval, Polaris, Sted/Location
«Norhval» under Taffelberget, Cape Town, Sørafrika.
[«Norhval» beneath Table Mountain, Cape Town, South Africa]
Fotograf: ukjent / Photographer: unknown
From Oddbjørn Huseby’s personal archive.
Mer om Flk «Norhval» her.
More on Flk «Norhval» here.
Save
Siste kommentarer